Jdi na obsah Jdi na menu
 

Recept na štěstí

20. 2. 2009

Recept na štěstí

(trocha filozofie nikoho nezabije)


    1) Štěstí
Stěstí nespočívá v dosažení výjimečnosti a nadřazenosti, nýbrž v souznění a splynutí. Štěstí není cílem, nýbrž cestou - nedá se ho dosáhnout, pouze dosahovat. Kdo se žene za tzv.„štěstím“, je štvanec. Štěstí vzniká jako vedlejší produkt, podobně jako mazut při rafinaci olejů.
    2) Požitky
Nevydělávejte zbytečně peníze. Nejšťastnější je ten, kdo nic nemá a současně nic nepotřebuje. Nezáviďte lidem majetek. Štěstí nespočívá v plné peněžence ani v přepychové vile. Najděte si zaměstnání, které vás bude bavit a uspokojovat. Pokud se v práci otravujete, změňte zaměstnání i za cenu finanční ztráty.  
    3) Přebytek informací, násilí
Nečtěte zbytečně noviny. Nezahlcujte svou mysl informacemi ze světa politiky, byznysu, společenské smetánky, jinak budete sice vzdělaní, ale nešťastní ze skutečností, které nemůžete změnit. Nesledujte filmy, v nichž se realizuje násilí, honba za penězi, úspěchem a nevázanými požitky. Naučte se nevnímat reklamy. Nehrajte na hracích automatech, nezapojujte se do řetězových her, vyhánějte z bytů pojišťovací agenty, nesázejte loterie. Netrapte se nad skutečnostmi, které stejně nemůžete ovlivnit. Všechno může mít svůj smysl, i když ho třeba zatím nechápeme. Ve všem zlém hledejte i zárodek dobra.
    4) Vztah k lidem
Každý člověk je jedinečnou osobností, a proto jsme povinni respektovat jeho individualitu. Pedantstvím, hysteriií, sobectvím, závistí , bezohledností a přehnanými nároky na druhé otravujete život nejen svým bližním, ale i sobě. Konflikty, které takto zákonitě vznikají, dokazují naši nedokonalost. Máte-li s lidmi spory, usmiřte se s nimi bez pocitu trapnosti a křivdy. Čistý stůl je léčivější než napětí z nevyřízených účtů. Važte si přátel. Pamatujte, že do třicátého roku získáte deset přátel bez velkých problémů, později třeba už žádného. Přemýšlejte o svém vztahu k nepřátelům. Je snadné se s někým pohádat a do konce života s ním nepromluvit. Klid do duše vám to však nepřinese. Snažte se najít vnitřní sílu k prvnímu kroku k usmíření. Není to jen šlechetný skutek, nýbrž i balzám pro vaši duši. Nepovyšujte se. Neposuzujte lidi podle vzdělání, společenského postavení a bohatství. Nechovejete před nimi přehnaný respekt. I vzdělanec může být hňup. V rozhovoru nebuďte sobečtí. Nechte druhé ať mluví o sobě a upřímně jim naslouchejte. Jestliže se mýlíte, uznejte svůj omyl rychle a bez vytáček. Když už musíte druhému vytknout chybu, nejprve ho pochvalte alespoň za snahu a vytrvalost. Kritizujte mezi čtyřma očima, chvalte veřejně. Pochvalte i malý úspěch, chválený se napříště vynasnaží, aby si tuto chválu skutečně zasloužil.
    5) Vztah k umění
Poslouchejte duchovní hudbu, čtěte lyrickou poezii, snažte se chápat výtvarné umění. Varujte se unáhlených soudů o „mazanicích“ a „slátaninách“. Časem by vás to mohlo mrzet , neboť chyba může být i na vašem „přijímači“. Navštěvujte koncerty, galerie, výstavy umění a nebuďte rozmrzelí nad tím, že předkládanému umění zatím nerozumíte. Stačí, když ve vás navozuje nálady a burcuje představivost. Pokoušejte se sami psát, malovat, fotografovat, modelovat, zpívat, hrát na hudební nástroj. Hudební projev, na němž se podílí více hudebníků, přináší větší radost, než individuální produkce, protože obsahuje prvek sounáležitosti a sdílení.
    6) Příroda
Choďte často do přírody, vnímejte její dokonalý řád a harmonii. Prožívejte pocity volnosti. Sportujte především pro radost a ne pro výkony. Holdujte plavání, jízdě na kole po lesních cestách, pořádejte vodácké, lyžařské a horolezecké výpravy. Naučte se milovat rostliny, zvířata i neživou přírodu. Nestyďte se pohladit strom, květinu, kámen, vnímejte jejich krásu v detailech i celku. Počítejte s tím, že zvířata i rostliny mají svou duši, vnímají nás, mají nás rádi, pokud k nim máme podobný vztah i my. Mohou nás výrazně energeticky obohacovat. Chovejte psy, kočky a jiná zvířata. Mazlete se s nimi, nebojte se s nimi třeba i spát. Sázejte a zalévejte květiny. Nestavějte se do role pána tvorstva, nýbrž staňte se skromným článkem a součástí přírody i celého vesmíru.
    7) Pozitivní myšlení
Buďte optimisty. Ve všem dění hledejte pozitivní prvky. Milujte humor, usmívejte se. Varujte se stresů. Problémy řešte bez emocí. Nezvyšujte hlas. Šiřte kolem sebe atmosféru klidu a rozvahy a budete vždy vítanými společníky.
    8) Zbytečnosti
Neotravujte si život přehnanou pořádkumilovností, a péčí o svůj zevnějšek. Netrapte se nad tím, co jste prožili, nebo naopak neprožili. Nebuďte přehnaně lítostiví a sentimentální. Na věcech, které hromadíte kolem sebe, nabuďte závislí. Na onen svět si je neodnesete. Nemáte-li co říci, mlčte.
    9) Vztah k partnerovi
Nepřivlastňujte si druhého člověka i kdyby byl vaším životním partnerem. Neporoučejte mu, nebraňte mu v pohybu. Vyjasněte si role. Budujte vztahy na principu dobrovolnosti. Muži, nesnažte se pochopit myšlení ženy, stejně jako ona nikdy plně nepochopí vás. Chvalte ji při každé příležitosti, nezapomínejte na slova „prosím“ a „děkuji“, pohlaďte ji, potěšte drobnou pozorností, ale nepodbízejte se. Mějte trochu pochopení pro její marnivost. Neponižujte ji. Mluvte s ní bez ostychu i o choulostivých věcech. Nepátrejte po její minulosti. Snažte se nežárlit. Pokud k žárlivosti máte důvod, chyba je většinou ve vás.
    10) Stáří a smrt
Nebojte se stáří. Stáří není nemoc. Každá etapa života má své kouzlo. S přibývajícími léty člověk zraje, nabývá hodnoty. Snažte se chápat vrásky a šediny jako vlastnosti dozrávajícího plodu. Barvy podzimu jsou nádherné pro toho, kdo je nechápe jako příznaky blížícího se konce, ale jako symboliku klidu, nadhledu a moudrosti. Zkuste se někdy zamyslet nad pojmy „Bůh“ a „nesmrtelnost duše“. Nemyslete na nemoci. Radujte se z každého okamžiku od probuzení až do chvíle spánku. Nebojte se o budoucnost, osud vám ji určí. Nebojte se smrti. Je samozřejmostí, jako život sám.